معراج: Levitation ، If you do not know the real Islam and Shia Ask
Islam in Europe does not display correctly
درباره وبلاگ


user & key nod32
anti
If you want to know who is Shia, we ask

مدیر وبلاگ : معراج .
مطالب اخیر
نویسندگان

احكام تشخیص منی در مردان و زنان و تفاوت رطوبت های خارج شده

*_ در انتهای مطلب در قسمت ادامه مطلب نظرات مراجع به صورت مستند و تفكیكی آورده شده است.

سوال: رطوبتی از من خارج شده است از كجا تشخیص بدهم این رطوبت منی است تا پس از آن غسل جنابت را انجام دهم؟

جواب :

خروج منىّ  از زنان و مردان در خواب یا بیداری سبب جنابت است؛ چه با شهوت، فشار و سستى بدن همراه باشد یا نباشد؛ پس از آنكه فرد جنب شد واجب است برای اعمالی كه نیازمند طهارت است ، مانند نماز و روزه … غسل جنابت نماید.

بحثی كه اینجا مطرح می شود اینست كه ، هرگاه رطوبتى از انسان خارج شود كه منىّ بودن آن مشكوك باشد، فقها نسبت به احكام مردان می فرمایند: در صورتى كه این رطوبت خارج شده با نشانه شهوت، فشار و سستى بدن همراه باشد، محكوم به «منىّ» است. البته نظرات مراجع در اینكه تمام این سه نشانه لازم است یا نه متفاوت است. (در ادامه به ترتیب نظر مراجع گفته می شود).

حضرت آیت الله خامنه ای وجود هر سه نشانه را در مردان ضروری می دانند مگر آنكه شخص در صورت نبود یكی از این نشانه ها از راه دیگری یقین به منی بودن این رطوبت خارج شده نماید. در بیمار، وجود دو نشانه شهوت و سستى كفایت مى‌كند.

تذکر:  ملاك جنابت مردان، خروج رطوبت همراه با نشانه 1-شهوت، 2- فشار 3- سستى بدن می باشد.(البته برخی از مراجع سستی بدن را شرط نمی دانند).

و ملاك جنابت زنان در هنگام خروج رطوبت مشكوك ، رسیدن به اوج لذت جنسی یا اُرگاسم ( Orgasm ) است. در این حالت اگر رطوبتی از زنان خارج شود حتی بی آنكه مقاربت و نزدیكی داشته باشد؛ انجام  غسل جنابت واجب می گردد. این تذكر نیز ضروری است كه سایر ترشحات و رطوبت های خارج شده پاك می باشند و اگر شك بشود نیز حكم جنابت را ندارد.

حضرت آیت الله سیستانی در رطوبت های زنان هنگام ملاعبه و موارد مشابه اگر زیاد باشد و  جاهای دیگر را آلوده کند نظری دارند که در انتهاء این نوشتار مطرح شده است.

نکته: اگر نشانه های ذکر شده نبود اما شخص از راه های دیگری یقین به خروج منی داشت باید غسل جنابت کند و لباس نجس را تطهیر نماید.

 


حضرت آیت الله خامنه ای از جهت فقهی ملاك جنابت زنان را هنگام خروج رطوبت مشكوك ، رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می دانند، در این حالت اگر رطوبتی از زنان خارج شود حتی بی آنكه مقاربت و نزدیكی داشته باشند؛ انجام  غسل جنابت واجب می گردد. این تذكر نیز ضروری است كه سایر ترشحات و رطوبت های خارج شده پاك می باشند و اگر شك بشود نیز حكم جنابت را ندارند.

  • گاهی فرق بین عفونت و منی پرسیده می شود؟

آنچه مهم است اینست كه زن به اوج لذت جنسی برسد لذا اگر خانمی به اوج لذت جنسی نرسید باید بنا را بر پاك بودن تمام ترشحات بگذارد. بله اگر خانمی رابطه جنسی داشت و به اوج لذت هم نرسید با صرف دخول، واجب است كه غسل جنابت را انجام دهد.

چند نكته:

1- ساختار تشكیل شده منی آقایان با خانم ها متفاوت است و آب خارج شده از زنان دارای اسپرم نمی باشد لذا خانم ها مانند مردان منی ندارند، اما از جهت احكام فقهی، اگر خانمی رطوبتی را پس از رسیدن به اوج لذت جنسی ببیند، این را منی در بانوان گویند و از جهت حكم با منی آقایان یكسان است یعنی نجس می باشد و  غسل جنابت را واجب می كند.

2- جنابت یا از راه جماع و عمل زناشویی است و یا از جهت خروج منی، لذا اگر آمیزش جنسی رخ دهد و آلت جنسی مرد در «قُبل یا دبر» زن وارد شود، حتی اگر منی هم خارج نشود، جنابت تحقق می یابد و غسل جنابت بر هر دو واجب می شود.

3- منی با جماع ( آمیزش جنسی) و با احتلام ( در خواب) و یا با استمناء (خودارضایی)،بیرون می آید.

4- اُرگاسم ( Orgasm ) اوج لذت جنسی یا اوج شهوت در خانم ها متفاوت می باشد، لذا شاید اندكی تشخیص آن دشوار باشد. هر خانمی باید به حالات خود توجه نماید و پس از آن می تواند حالت ارگاسم یا لذت جنسی را در خود پیدا كند. معمولا اوج لذت جنسی با  انقباضات ماهیچه ای در ناحیه لگن، واژینال، رحم و … همراه است. گاهی این انقباضات منظم و متوالی ، توام با لرزشهای نامنظم خواهد بود. نوعا در آقایان و خانمها به هنگام ارگاسم ماهیچه‌های لگنی منقبض شده و رعشه‌های خفیفی در بدن روی می‌دهد. پس از ارگاسم مرحله آرامش آغاز می‌شود که طی آن بدن سست شده و به حالت عادی بازمی‌گردد.


مطابق نظر آیت الله خامنه ای


نظر آیت الله خامنه ای در باره برخی از احكام جنابت

در اینجا برخی از استفتائات مقام معظم رهبری را بصورت گلچین شده ذكر می كنیم .

س 168: آیا رسیدن منى به داخل رحم بدون دخول، سبب جنابت زن مى‏شود؟
ج: در این صورت جنابت محقق نمى ‏شود.

س 169: آیا بر زنان پس از انجام معاینات داخلى با وسائل طبى غسل واجب مى‏گردد؟
ج: تا زمانى که منى خارج نشود، غسل واجب نیست.

س 170: اگر دخول به مقدار حشفه صورت بگیرد، ولى منى خارج نشود و زن نیز به مرحله اوج لذت نرسد، آیا غسل فقط بر زن واجب است یا فقط بر مرد یا بر هر دو؟
ج: با تحقق دخول، ولو به مقدار حشفه، غسل بر هر دو واجب است.

س 171: در مورد احتلام زنان، در چه صورتى غسل جنابت بر آنان واجب مى‏شود؟ و آیا رطوبتى که هنگام ملاعبه و شوخى با همسر از آنان خارج مى‏شود، حکم منى را دارد؟ و آیا بدون سست شدن بدن و رسیدن به اوج لذت، غسل بر آنها واجب مى‏شود؟ به‌طور کلى در زنان بدون نزدیکى، جنابت چگونه تحقق مى‏یابد؟
ج: اگر زن به اوج لذت جنسى برسد و در آن حال مایعى از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب مى‏شود و اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه و یا شک در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست.


س 173: اگر زن بعد از نزدیکى همسرش با وى، در حالى که منى در رحم او باقى مانده است، بلافاصله غسل نماید و بعد از غسل، منى از رحم خارج شود، آیا غسل او صحیح است؟ آیا منى خارج شده بعد از غسل، پاک است یا نجس و موجب جنابت مجدد مى‏شود یا خیر؟
ج: غسل او صحیح است و رطوبتى که بعد از غسل از او خارج مى‏شود، اگر منى باشد نجس است، ولى اگر منى مرد باشد، باعث جنابت مجدد نمى‏شود.

س 174: مدتى است که مبتلا به شک در غسل جنابت شده ‏ام، به‌طورى که با همسرم نزدیکى نمى‏ کنم. با این حال حالتى غیرارادى به من دست مى‏دهد که گمان مى‏کنم غسل جنابت بر من واجب شده است و حتى هر روز دو یا سه بار غسل مى‏کنم، و این شک مرا آزار مى‏دهد، تکلیف من چیست؟
ج: با شک در جنابت حکم جنابت مترتب نمى‏شود، مگر این که رطوبتى از شما خارج شود که همراه با علامت‏هاى شرعى خروج منى باشد یا یقین به خروج منى داشته باشید.

س 177: در چه صورتى حکم مى‏ شود که رطوبت خارج شده از مرد منى است؟
ج: اگر همراه با شهوت، جستن و سست شدن بدن باشد، حکم منى را دارد.

س 180: آیا رطوبتى که از انسان در حال خواب خارج مى‏شود، حکم منى را دارد؟ با آنکه مى‏دانیم هیچ‌یک از علامتهاى سه‌گانه (جستن، شهوت و سستى بدن) را ندارد و شخص هم متوجه آن نمى‏شود مگر وقتى که بعد از بیدارى لباسهاى زیر خود را مرطوب ببیند.
ج: اگر علائم سه‌گانه یا یکى از آنها وجود نداشته باشد و یا شک در آن باشد، حکم منى را ندارد مگر اینکه از راه دیگرى یقین کند که منى است.

س 186: اگر رطوبت غلیظى که شبیه منى است و انسان آن را بعد از بول مشاهده مى‏کند، بدون شهوت و اراده از انسان خارج شود، آیا حکم منى را دارد؟
ج: حکم منى بر آن مترتب نیست، مگر این که یقین به منى بودن آن حاصل شود یا این که هنگام خروج، علامت‏هاى شرعى منى را داشته باشد. منبع اجوبه الاستفتائات.

جنابت زن بدون مقاربت
51. اگر زن بدون مقاربت به اوج لذّت برسد و در آن حال از او رطوبتى خارج شود آن رطوبت منى بوده و موجب جنابت مى‌گردد ولى سایر ترشحات پاك مى‌باشد و در صورت شك نیز حكم جنابت را ندارد.

رطوبت مشکوک در مردان
52. رطوبتى كه در خواب یا بیدارى از مرد خارج مى‌‌شود اگر همراه با شهوت و جستن و سست شدن بدن باشد، حكم منى را دارد ولى اگر حتى یكى از این علائم را نداشته باشد و یا مورد شك باشد، حكم منى را ندارد مگر آنكه از راه دیگرى یقین به منى بودن آن پیدا كند. استفتائات سایت رهبری.تفاوت انواع رطوبت های خارج شده از انسان ( مَذی ، وَذی ، وَدی )

آبی که گاهی بعد از ملاعبه و بازی کردن از انسان خارج می شود و به آن «مَذی» می گویند پاک است.

و نیز آبی که گاهی بعد از منی بیرون می آید و به آن «وَذی» گفته می شود

و آبی که گاهی بعد از بول بیرون می آید و به آن «وَدی» می گویند، اگر بول به آن نرسیده باشد، پاک است. و چنانچه انسان بعد از بول استبراء کند و بعد آبی از او خارج شود و شک کند که بول است یا یکی از اینها، پاک می باشد.[توضیح المسائل محشی، امام خمینی)، ج‏1، ص 63، مسأله 73.]

همه ی این آبها در صورتی که مجرا، آلوده به بول و منی نباشد پاک است و وضو و غسل را هم باطل نمی کند[توضیح المسائل مراجع، ج۱، ص۶۳.].

با توجه به  مسئله قبل این نكته بخوبی روشن می شود كه؛ اگر رطوبت و مایعی از مردان و یا زنان خارج شود و ادرار (بول) و منی نباشد، و یكی از اقسام  ودی، وذی و مذی  باشد. این رطوبت ها و ترشحات  پاک است و نیازی به شستن و غُسل ندارند؛ مگر اینکه از راه دیگری شخص یقین کند که بول یا منی است.

رطوبت خارج شده پس از غسلبعد از تطهیر وانجام غسل جنابت آبی از آقایان خارج شود نجس است یا خیر؟

پاسخ: اگر قبل از غسل ادرار کرده وبعد از هم ادرار هم استبراء انجام داده است آن آب پاک استنوع مطلب : مسایل زناشویی، 
برچسب ها : احكام تشخیص منی در مردان و زنان و تفاوت رطوبت های خارج شده، زنان، غسل زنانه، نشانه های ایجاد غسل در زنان،
لینک های مرتبط :
12 تیر 95 04:36 ب.ظ
ممنون
معراج .خواهش میکنم
11 تیر 95 05:25 ب.ظ
رسیدن به اوج لذت در خانوم ها بدون دخول موجب باطل شدن روزه میشود؟
معراج .سلام
اگه فرد بدونه که اگه با هر کار. یا رابطه ای بدون دخول ، منی خارج یا به اوج لذت جنسی میرسد این کار جایز نیس و موجب بطلان روزه میشود


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic